
Kärleksmums med Nutella
Förberedelse
20 min
Tillagning
10 min
Portioner
12-16 bitar
Åh, välkommen in i mitt kök! Jag är Elsa, och här i Småland bakar vi med hjärtat. Den här kärleksmums med Nutella är en riktig favorit, och jag minns hur min mormor alltid bakade något sött till fikat. Doften av smör och socker, och nu även Nutella, fyller hela huset med värme och glädje. Det är så jag vill att bakning ska kännas – som en kram!
Den här kärleksmums med Nutella är lite extra speciell eftersom den är helt glutenfri. Jag vet att många av er efterfrågar glutenfria alternativ, och jag vill att alla ska kunna njuta av en saftig kaka. Hemligheten ligger i den glutenfria mjölmixen, men också i att inte övergrädda kakan. Den ska vara lite kladdig i mitten, precis som en perfekt kladdkaka! Om du vill variera dig, så prova gärna att göra en karleksmums med kolaglasyr istället. Och för de som älskar choklad, så är en chokladtårta med apelsin alltid ett bra val.
Glasyren är verkligen pricken över i:et! Nutellan ger en underbar smak och krämighet, och kaffet förstärker chokladsmaken. Tänk på att låta glasyren svalna lite innan du bredder den över kakan, annars kan den rinna av. Vill du ha en ännu festligare kaka? Strö över lite färgglatt strössel eller kokosflingor. För en lite lyxigare variant, kolla in mitt recept på cheesecake kärleksmums. Och om du letar efter andra läckra bakverk, så rekommenderar jag varmt mina klassiska kanelbullar – de är alltid en hit!
Jag hoppas att du kommer att älska den här kärleksmums med Nutella lika mycket som jag och min familj gör. Baka med kärlek, och kom ihåg att det viktigaste är att ha roligt! Fika är ju så mycket mer än bara mat – det är en stund för gemenskap, värme och glädje. Och om du vill utforska fler varianter av kärleksmums, så har jag massor av recept, som karleksmums utan mjölk och ljusa kärleksmums med vanilj.
Ingredienser
Gör så här
Sätt ugnen på 225 grader.
Lägg ett bakplåtspapper i en långpanna ca 30x40 cm.
Smält smöret i en kastrull. Tillsätt vattnet och koka upp. Ha ett lock på kastrullen medan du gör detta så att inte alltför mycket vattenånga smiter ut. Håll koll så att det inte kokar över. När smörvattnet har börjat bubbla, ta kastrullen från plattan och låt det svalna.
Vispa ägg och socker tills det blir vitt och pösigt. Blanda mjölmix, bakpulver, vaniljsocker och kakao och sikta ner mjölblandningen i äggsmeten.
Häll smörvattnet i smeten. Vispa försiktigt med elvisp på lägsta hastighet tills smeten är slät. Häll smeten i långpannan och grädda kakan mitt i ugnen i ca 10 minuter. Låt den svalna.
Smält smöret till glasyren i en kastrull. Häll i florsocker, kakao, vaniljsocker, Nutella, kaffe och vatten. Vispa med elvisp tills det blir en slät smet. Låt svalna något.
När kakan har kallnat, bred glasyren jämnt över kakan och strö över kokos eller färgglatt strössel.
Vad tyckte du om receptet?
Dela:








